تبلیغات
چورس - استاد جبار هنرور هنر معلمی را واقعا داشت

استاد جبار هنرور هنر معلمی را واقعا داشت

تاریخ:چهارشنبه 9 خرداد 1397-10:30 ب.ظ

استاد هنرور،آموزگار مدرسه مولوی چورس و مدرسه انوشیروان قره ضیاء الدین از سال 1337،   هنر معلمی را واقعا داشت.
در سال 1319 مدرسه مولوی و نیز مدرسه انوشیروان قره ضیا ءالدین تاسیس شده اند . از معلم ها قبلا صحبت کردیم . که در اینده یک بار دیگر تاریخ اموزش و پرورش چورس را مجددا در وب منتشر خواهم کرد .
سالی که مدرسه مولوی تاسیس شده آخرین سال مکتب خانه شد یعنی با افتتاح مدرسه مولوی مکتب خانه تعطیل و در واقع آموزش به صورت  نوین شروع شد .  پدرم بنده و دوستانش دست همدیگر را گرفته دیگر مکتب نرفته و به اصطلاح اولین نیمکت نشین مدرسه مولوی شده اند .
قبل از هنرور استاد رشید اصلان آبادی آموزگار انجا بوده است. که هنوز هم ماشاء الله  و هزار ماشاء الله نعمت حضورش را داریم. 
از دانش آموزان دو نفر یادم هست که انها هم ماشاء الله حضور مبارکی دارند اقا طیب جعفری و اشرف اقا طاهری .

-----------------------------------  
و اما نمی دانم این رضا خان چه چوبی داشته که هر که  از این جوب خورده رستگار شده . حتی در فیلم غلام ژاندارم  ( نقش غلام ژاندارم را که هنوز ژاندارم هم نشده بود مرحوم ناصر ملک مطیعی که همین چند روز قبل فوت کرد) بر عهده گرفته بود هم او یغنی غلام ژاندارم نیز از  این چوب یادی کرده بود.
دوستان بعضی وقت ها اتفاقاتی می افتد که خیلی بد است و آدم را از انقلاب کردن پشیمان می کند . اینکه می گویم" آدم"  منظور خودم هستم که کمی در انقلاب کردن دست داشتم و البته ادای انقلابی ها را در می آوردیم. شهر ها تظاهرات می رفتیم و شبها بیدار می ماندیم در مسجد جامع ارومیه به گوش کردن به سخنرانی ها می رفتیم.   والا انقلابی ها اصلی  مرحوم حسنی - اقای عابدین زاده و حاج یحیی حقیر مددی و اقایان پاشالوها  - مرحوم قاضی در تبریز  و خیلی های دیگر بودند.
چرا این چمله پشیمانی را عرض کردم . دلیل دارد . چون ما در آنچه که میراث مان هست را درست و حسابی مراقبت نمی کنیم . شاید بپرسید چرا ؟ جواب اینست که آقا این چه مدارسی هست که اتفاقی خارج از شان این مملکت می افتد؟
منظورم این قضیه مدرسه ای در تهران  هست. بحث تجاوز را عرض می کنم . ممکن بود این بچه ها بچه های خودم باشند و بلا بدور یا هر کدام از شما که دارید این مطلب را می خوانیدبچه شما بودند  و   این بچه ها ممکن بود بچه هر ایرانی دیگر  باشند .
اقا می شود پرسید وزیر کجا بوده ؟( زورم به زور ایشان نمی رسد بگذریم . ) و مدیر کل اموزش پرورش کدام گوری بوده ؟
مدیر مدرسه کدام گوری بوده ؟
مربی پرورشی کچا بوده ؟ و حواس حراست کجا بوده ؟ مگر اینها حقوق نمی گیرند ؟
من صد تا بچه داشته باشم نمی گذارم  به این نوع مدارس بروند همین چند روز قبل نوشته بودند شهریه یک دانش اموز در تهران 25 میلیون بوده است . مدرسه ای که بازرس نداشته باشد ضمن احترام به همه معلمین شریف کشورمان یا معلمش بیشعور و منحرف از کار در می اید یا دانش اموز احمق در می اید و اینجا صاحب مدرسه غیر انتفاعی و البته انتفاعی منفعت را می برد   بازرس . .
داشتم این را می گفتم که چوب این رضا شاه بی نماز را هر کس که خورده و یا نخورده هم باشد فقط از دور  شنیده باشد . حسابی آدم و با نماز شده است .
اقا ما هم در مدرسه مولوی البته زمان پسر رضا خان  یعنی محمدرضا بود . اقا مدرسه ها امن بودند . من از سال 1319 نشنیدم که در محیط  و حتی دور تر از مدرسه مولوی و حریم ان اتفاقی بد بیفتد .
آقا هرچه دلتان بخواهد از معلم ها چوب خوردیم از اقای اردشیر دهقانی، از اقای پدرام ، از اقای صفری، از آقای  غیبی، از آقای حسن امینی ، و از آقای مرحوم قاسم حجازی فر ، تابانفر و ...
آقا این چوبها چقدر کارساز بوده اند . اولین بار است که از ترکه درخت به ( هیوا)دفاع می کنم . و آرزو دارم یک بار دیگر در کلاس استاد جلال در کلاس ششم دبستان که فامیلی اش یادم رفته بنشینم .
اقا چهار نسل را بنده خودم دیدم که شاید زیادی  چوب خوردند اما چیز دیگری نخوردند . باید بگوییم مدرسه هم مدرسه های قدیم
خلاصه آقا داریم کجا می رویم ؟
این حیوان (که بلانسبت حیوان  را) چه کسی در لباس معلم در اورده است .
اما جمله اخر.
اقا از این افراد و مریض ها در جامعه یافت می شود ولی من گله ام با خودی هاست . هشت ماه مگر می شود نیروهای خودی ما ندانند که در مدرسه ها  چه اتفاقی می افتد ؟
ما از ان عفریت گله نمی کنیم. از خودم و دوستان شکایت دارم . همه ما مقصر هستیم . اقا دزدی ها را ندیدیم و رشوت ها فرار در روز روشن با دلار همی زبان بسته ( خاوری بی شرقف و پست چون اگر شرف داشت شرف میهن را حفظ می کرد ) خیلی چیز ها  را ندیدیم که باید می ذیذیم و جلو کیری می کردیم که نکردیم .  باز می گویم نمی خواهم در زندگی مردم سرک بکشم . اما این یکی دزدی شرف و غیرت هست .
ما گله مان اینست که در شهر خبر هایی هست که ما بی خبر هستیم .
چرا خبر ها نمی رسد ؟
مگر ما  مشغول چه کاری هستیم ؟ که از چند قدمی خودمان بی خبر هستیم
مگر خوابیم ؟ ما می خواهیم چه تربیت کنیم دکتر، مهندس و عالم ؟ این چه تربیتی هست ؟
این بچه ها هیچ تقصیری ندارند . و اتفاقا شهامت این بچه ها و خانواده ها ستودنی است اگر اینها نبودند . معلوم نیست در اینده چه می شد. فقط یگ گله ای هست از خانواده ها که چرا بچه خودشان را تحت نظر نگرفته اند و دست این بی ناموسها که منحرف بودند سپرده اند .
دوستان باید مواظب بچه های این اب و خاک باشیم تا خوب تربیت شوند .
---------------------------------------------------------  
در آن مدرسه مولوی نه معلم تربیتی بود و نه این ادعا ها .
منتهی همان اصلان آبادی ها - هنرورها - مجتبی طاهری ها اردشیر دهقانی ها - دادپرورها - مریوانی ها ( فیاض پور ) و ....  که  افراد زیادی پرورش دادند  اسامی چند تا از انها را بیاوزرم .
مجتبی طاهری - مصطفی طاهری - فتح اله سلطان بیگی - باقر سلطان بیگی خلیل شکوری - جلیل شکوری - حمید ایوبی - یعقوب اشرفی  - رشید ایوبی- میر هادی و میر علی حسینی - اقا طیب  جعفری - اکبر طاهری - اشرف اقا طاهری -  -شهید  نعمت مهدی نژاد - شهید  بهمن شکورزاده - دکتر علی حسن پور - خانم دکتر متولی - حمید جعفری . شاعر زنده یاد جسین بیات .
دکتر یوسف حسن زاده .
رحیم پور رحیم . رحیم مهدی نژاد - مهندس حسین سلطا ن بیگی. حیدر اسعدی - اردشیر دهقانی و بقیه فرزندان  فدا کار چورس از چمله میر فتاح حسینی رییس ژاندارمری قرضیا الدین گه هنوز هم که هنوز هست - نظمی را که در انجا پیاده کرده بود ورد و قصه سر زبانهاست .
شهید محمد فضلی - و  همه دکتر اصلان آبادی ها و شهید احمدپور - شهید محرم قربان زاده . شهید اسماعیل شهبازی - شهید حمید طاهری اصل - حسن مصیب زاده - و حمید اشرفی خیر چورسی - جبراییل اهنگری -
اقای حاج اقا ایوب زاده  روحانی محل - و اقایان و خانومهای دیگر که از همه شان نام نبردم . به حساب پیری بنده بگذارید . نه موردی دیگر .
------------------------------------------------------  
این درد دل از اتفاق مدرسه تهران بود.
ما همچنان به چورس امید واریم که فرزندانش خوب باشند اگر هم افرادی شاخص نشذتذ حداقل راه خودشان را بروند .

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Admin Logo
themebox Logo