تبلیغات
چورس - بحران آب -بحران آب - بحران آب جدی است

بحران آب -بحران آب - بحران آب جدی است

تاریخ:یکشنبه 19 شهریور 1396-08:03 ب.ظ

بحران آب -بحران آب - بحران آب جدی است
آقای دکتر کلانتری در خصوص بحران آب تذکراتی داده اند که خیلی تکاندهنده هست .
اگر ده درصد صحبت های آقای دکتر کلانتری درست ارزیابی شود باز  هم نگرانی عمیق هست. از نظر ایشان حتی ما امروز  هم شروع به استفاده بهینه بکنیم و یا مدیریت در منابع آب سامان دهیم و اگر مردم را آموزش دهیم باز دیر شده است.
توسعه در هر  زمینه نیاز به آب دارد در صورتی که ایشان می گویند ایران از لحاظ وضعیت اب مشابه باتلاق گاو خونی خواهد شد.
دوستان خیلی ها علاقه دارند که مصرف آب کشاورزی خود را بهینه کنند و از سیستم های جدید استفاده کنند.
 اما کو راهنما ؟ که پیش پایش راهی نشان دهند ؟
اما کو کمک کننده ؟
اما کو برنامه دولت ؟
امروز یکی از روزنامه ها که احتمالا کار و بارش با دولت جدید رو غلطک و راحتتر شده و جاش کمی محکم شده  غم تکلیف بانوی اولی را داشت که می خواهد این مهم را به زعم خودش جا بیندازد و تیتر یا سر مقاله اش را با ان مزین کرده بود البته ما مخالف نیستیم چرا که هر کاری در جای خودش مهم هست .

مثلی هست معروف  که می گوید: همه جا را درست کرده بودیم مانده بود این جایش .
 
اما غمی که دکتر کلانتری می خورند با غم خوردن این روزنامه فرق دارد
و حال مطالب اقای دکتر کلانتری را با هم بخوانیم :

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: اگر مصرف آب در کشور کم نشود، تمدن هشت هزار ساله ایران نابود خواهد شد. وی افزود: ٧٠ درصد مشکلات کشور از آب است و اگر این روند ادامه یابد، کشور با خطر خشکسالی و نابودی مواجه می شود.

کلانتری با اشاره به این که بیش از ٧٠ تا ٨٠ درصد مشکل کشور نبود آب است، ادامه داد: از بیش از ۴٠ درصد آب های تجدیدپذیر استفاده کرده ایم، یعنی بنا بر استانداردهای جهانی ١١٠ درصد بیشتر مصرف کرده ایم، هیچ کشوری حتی آفریقایی بیش از ۶٠ درصد از آب های تجدیدپذیر خود استفاده نمی کند.

کلانتری درباره محصولات تراریخته گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چهار سال قبل از دانشگاه یزد درخواست کرد که در مورد محصولات تراریخته تحقیق و کار علمی انجام دهد که هفته گذشته نتیجه را به وزارت بهداشت اعلام کرد.
وی در پاسخ به این که خبری در این زمینه از وزرات بهداشت منتشر نشده است، گفت: دانشگاه یزد هفته گذشته نتیجه را از طریق وزرات بهداشت اعلام کرد.

کلانتری همچنین گفت: سیاست سازمان حفاظت محیط زیست توسعه پایدار و متوازن است، ما نمی خواهیم مانع توسعه در کشور شویم اما در مقابل باید همراه با حفظ محیط زیست صورت گیرد.
وی تاکید کرد: نمی خواهیم مانع توسعه واقعی کشور شویم یعنی به بهانه حفظ محیط زیست توسعه را متوقف کنیم، اکنون چهار و نیم میلیون فارغ التحصیل در کشور وجود دارد بنابراین اگر سیاست متوازن در کشور و میان تمام دستگاه های اجرایی رونق یابد، هم محیط زیست حفظ می شود و هم توسعه خواهیم داشت.

معاون رییس جمهوری گفت: آلودگی هوا در تهران و کلانشهرها یکی از مشکلات اساسی است، به ویژه در تهران که با سرد شدن هوا، پدیده وارونگی دما رخ می دهد و آلودگی چندین برابر می شود.
وی افزود: با شناختی که از شهردار جدید تهران دارم امیدوارم تعامل خوبی میان سازمان محیط زیست و شهرداری تهران در راستای کاهش آلودکی هوا ایجاد شود.
کلانتری اظهار کرد: بیشترین منبع الودگی هوای تهران خودروها، موتورسیکلت ها و نیروگاه های اطراف هستند که مدیریت تمام انها کار دشواری است و چون سازمان توان تخصصی کافی ندارد، در نظر داریم در اینده بخشی از وظایف حاکمیتی خود را به دانشگاه ها و مراکز علمی واگذار کنیم.
کلانتری ادامه داد: به عنوان مثال، بخش نظارت بر تولیدات خودرو را به دانشگاه های تهران یا شریف واگذار کنیم.
وی گفت: علاوه بر منابع الاینده موجود، ۵١ درصد الودکی هوای تهران مربوط به خودروهایی است که معمولا کامیون هستند و شب وارد تهران می شوند؛ می توانیم با اخذ قوانینی مانند ممنوعیت ورود خودروهای بالای ١٠ سال به شهر، آلودگی را کاهش دهیم.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: همچنین بیش از ۲۰ درصد آلودگی شهر تهران مربوط به زمانی است که نیروگاه برق شهید رجایی با سوخت مازوت کار می کند؛ وزارت نفت قول داده است که امسال گاز نیروگاه را قطع نکند.
وی همچنین با بیان این که تهران دیگر جایی برای ترافیک بیشتر ندارد و به پارکینگ تبدیل شده است، افزود: اکنون اطلاعات کافی در این باره که چه خودرویی از کدام نمایندگی بیشترین آلودگی را دارد در اختیار نداریم و باید سازمان را در این زمینه تقویت کنیم.
وی رابطه میان محیط زیست و توسعه را از جنس تعاملی خواند و افزود: محیط زیست نمی تواند ماشین ‘ نه ‘ گفتن باشد بلکه باید مباحث اصلاحی و علمی ارائه دهد، نمی توانیم دستگاه های اجرایی را بدون پاسخ بگذاریم، اکنون محیط زیست به ۸۰ میلیون دوستدار نیاز دارد، باید مجلس، دولت و مردم را با خود همراه کنیم و آنها را با محیط زیست آشتی دهیم که در این میان نقش رسانه ها بسیار پررنگ است.

کلانتری گفت: در حال حاضر آب مهمترین مقوله در کشور است زیرا حیات کشور و تمام زیستمندان آن به آب بستگی دارد بنابراین ۷۰ درصد وقت خود را در سازمان محیط زیست به مقوله آب اختصاص خواهم داد زیرا اگر مصرف آب کم نشود، کشور نابود می شود.
وی درباره سدسازی ها اظهار کرد: به نظر من سدسازی در جاهایی خوب و در جاهایی بد است ، به عنوان مثال اکنون ادامه ساخت سدهای نازلو، باران دوز و سیمینه رود را به رغم صرف هزینه های هنگفت، متوقف کردیم.
وی گفت: نیروهای مربوط به مقوله هوا در سازمان محیط زیست ۲۰ برابر موضوع آب است، یعنی آب در این سازمان جایگاهی نداشته در حالی که امروز ۷۰ تا ۸۰ درصد مشکل کشور نبود آب است.

کلانتری گفت: ۲۰ سال گذشته در شمال کشور دو میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار جنگل های هیرکانی وجود داشت که اکنون به یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار کاهش یافته است.
وی درباره تاثیر سد شفارود در استان گیلان گفت: سال گذشته حَکَم بودم و به سازمان محیط زیست پیشنهاد دادم که وزارت نیرو را موظف کند به ازای هر یک هکتار جنگلی که از بین می رود، ۱۰ هکتار جنگلکاری انجام دهد که بعد از گذشت پنج سال به جای ۶۰ هکتاری که نابود می شود، ۶۰۰ هکتار جنگل خواهید داشت.
کلانتری افزود: شمال کشور نیز با بحران آب مواجه خواهد شد همانطور که تاکنون نیز شده است.

کلانتری همچنین با بیان این که خود را در تمام زمینه های محیط زیستی صاحب نظر نمی داند، گفت: در تلاشم افراد متخصص و ساحب نظر را در راس معاونت ها و امور مربوط به مسائل مختلف محیط زیست قرار دهم.
وی تاکید کرد: بر همین اساس، نسبت به موضوعی که تخصص ندارم اظهار نظر نمی کنم بلکه باید توان مدیریتی را در سازمان افزایش دهیم، به عنوان مثال در زمینه حیات وحش تخصصی ندارم از این رو آن را به دست اهلش می سپارم.
کلانتری گفت: سازمان محیط زیست باید از نمک گرفته تا آهو نظر دهد که چنین توان علمی در سازمان وجود ندارد بنابراین باید از مراکز علمی و دانشگاهی استفاده کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نمی توانیم بر خلاف قانون عمل کنیم، بر اساس قانون سازمان محیط زیست موظف است به هر درخواستی در مدت حداقل سه ماه پاسخ دهد و اگر از آن زمان بیشتر شد دستگاه اجرایی درخواست کننده می تواند کار خودش را انجام دهد.
وی تاکید کرد: بر این اساس حتما باید یک موسسه آینده پژوهشی در محیط زیست ایجاد شود و یا اگر در دانشگاه ها وجود دارد تقویت شود. می توانیم این مراکز و مراکز مشابه مورد نیاز را ایجاد کنم اما نمی توانم در تمام زمینه ها نظر بدهم چون در تمام امور متخصص نیستم.
وی تاکید کرد: باید نسبت به شرایط کشور واقع بین باشیم، کشور به رشد هشت درصدی نیاز دارد بنابراین باید در کنار هم و با تعامل نگاه به توسعه داشته باشیم و محیط زیست را هم حفظ کنیم.

وی به بودجه کم سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد و گفت: تمام بودجه سازمان حفاظت محیط زیست از کمک بلاعوض دولت به دو منطقه آزاد کمتر است این در حالی است که از این سازمان انتظارات بزرگ هم دارند.
وی افزود: دولت هر سال به دو منطقه آزاد کشور دو هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض می کند در حالی که کل بودجه سازمان حفاظت محیط زیست برای یک سال به ۶۰۰۰ میلیارد تومان نیز نمی رسد بنابراین با این بودجه تاکنون کارهایی هم که انجام شده جای شگفتی دارد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از وظابف سازمان محیط زیست احیا و حفاظت از تالاب ها است ، برای اولین بار وزارت نیرو حقابه تالاب ها و رودخانه های کشور را تعیین کرد که میزان ۱۱٫۸ دهم میلیارد متر مکعب است که باید تلاش کنیم ان را از وزارت نیرو بگیریم.
کلانتری افزود: برای کارون ۱٫۸میلیارد متر مکعب و گاوخونی ۱۷۵ میلیون متر مکعب حقابه سالانه تعیین کرده که باید بنا به شرایط منطقه و فصل این حقابه ها را دریافت کنیم ، مثلا حقابه دریاچه ارومیه را نمی توانیم در تابستان دریافت کنیم بلکه در بهمن و اسفند که کشاورزان مطالباتی ندارند، امکان پذیر است.
به گفته وی ، احداث سد درودزن موجب خشک شدن تالاب بختگان شد که باید تلاش کنیم حقابه آنرا دریافت کنیم.
وی تاکید کرد: حقابه تالاب ها و رودخانه ها با سیلاب تامین می شود، سد زدیم و سیلاب ها را مهار کردیم و این مساله موجب قطع جریان آب به سمت تالاب ها شد، مردم باید در دریافت حقابه به ما کمک کنند و مطالبه گر باشند.
کلانتری گفت: به عنوان مثال در استان اصفهان بیش از ۳۰ هزار هکتار فضای سبز با میان بارندگی ۱۳۰ میلمتر در سال وجود دارد بنابراین در اینجا حقابه تالاب گاوخونی در این بخش صرف می شود که مردم باید حق تالاب را مطالبه کنند تا ۱۷۵ میلیون متر مکعب حقابه تالاب داده شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره برنامه های سازمان در زمینه گرد و غبار در خوزستان گفت: بر اساس اخرین اطلاعات ۲۸ منطقه در ایران و عراق کانون گرد و غبار است که از این تعداد چهار کانون در ایران و ۲۴ کانون در عراق و سوریه واقع است اما آلودگی چهار کانون داخلی معادل ۱۰ کانون خارجی است.
وی افزود: بخشی از آن مربوط به خشک شدن تالاب های خوزستان، بخشی از زمین های زراعی رها شده و همچنین تاثیرات جنگ است که با همکاری سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری در حال سرو سامان دادن به موضوع هستیم و امسال نیز ۱۹۰ میلیارد تومان اعتبار برای این امر تخصیص یافته است.
کلانتری ادامه داد: بخش عمده این مناطق در عراق در تصرف داعش یود و اکنون که داعش در حال نابودی است دولت عراق قول همکاری داده است چون این مشکل آنها نیز هست ، همچنین در حال احداث مرکز آموزشی تحقیقاتی در زمینه گرد و غبار در عراق هستیم .
وی تاکید کرد: با قاطعیت می گویم اگر حقابه زیست محیطی تالاب ها رعایت شود در مدت دو تا سه سال گرد و غبار مهار خواهد شد.

دریاچه ارومیه موضوع دیگری بود که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری به آن پرداخت و گفت: حیات دریاچه بعد از این به میزان تامین اعتبارات آن بستگی دارد، راه حل های اجرایی خوبی برای احیای آن مشخص شده است اما اگر منابع مالی تامین شود قول می دهم که در حد اکولوژیک احیا شود.
وی افزود: دریاچه اکنون به مرحله تثبیت رسیده و دیگر از خطر خشک شدن دور شده است اما هر چه دیرتر پول بدهند، دیرتر احیا می شود؛ هزینه احیای دریاچه سالانه دو هزار میلیارد تومان است اما سال گذشته فقط ۷۰۰۰میلیارد تومان تخصیص داده شد.
کلانتری تاکید کرد: اهمیت احیای دریاچه ارومیه در مهار ریزگردهای نمکی آن بود که با اقدامات صورت گرفته ۶۰ تا ۷۹ درصد آنها مهار شده است، سازمان جنگل ها در این زمینه با انجام پوشش گیاهی بسیار خوب عمل کرده است، طرح های آبرسانی به دریاچه پر هزینه است.
وی گفت: دریاچه ارومیه برای احیا به ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که تاکنون دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.
وی درباره اعتبارات بین المللی از جمله از سوی ژاپن گفت: کل اعتباری که قرار است ژاپن به دریاچه اختصاص دهد دو میلیون دلار است که بیشتر هم صرف کارهای تحقیقاتی و پژوهشی می شود بنابراین بار اصلی آن بر دوش دولت است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مسائل محیط زیستی هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است، به عنوان مثال مشکل اصلی شمال کشور پسماند است اما ممکن است این مساله در جای دیگر اولویت چندم باشد یا در بخشی از کشور، گرد و غبار در اولویت است؛ بنابراین باید با برنامه و با همکاری مردم پیش رویم.
وی تاکید کرد: حفاظت از محیط زیست در کلان وظیفه دولت است اما دولت به تنهایی و بدون همکاری مردم از عهده این کار بر نمی آید، برای همین باید دولت و مردم در کنار هم باشند و این امر نیازمند افزایش آگاهی عمومی است تا شهروندان با حق شهروندی خود آشنا شوند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که این کار با کمک رسانه ها امکان پذیر است، تاکید کرد: گفته ام در سازمان هیچ کس حق توهین به خبرنگار را هر چقدر هم نقد کنند ندارد، اعتقاد دارم اگر مسائل را درست منعکس کنید می توانیم به حفظ محیط زیست برای نسل های بعدی امیدوار باشیم.
معاون رییس جمهوری گفت: ما را نقد کنید اما منصفانه باشد و دلایل علمی ارائه دهید، ما معتقدیم با فقر نمی توان محیط زیست را حفظ کرد بنابراین در کنار هم به محیط زیست کمک کنیم.

و اما پیشنهاد : دولت محترم همت کند و فعلا در آب کشاورزی از سیستم های جدید از قبیل قطره ای و بارانی و غیره برنامه ریزی و اقدام کند با وام های کم بهره . که می توانیم بر مشکلات فائق شویم .

  داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Admin Logo
themebox Logo